Õunapuu Katre

TALISORT
Malus Domestica

Päritolu: aretatud EMÜ Polli aiandusuuringute keskuses (aretaja Kalju Kask). Sordina registreeriti 2007. aastal. Sort on Eesti sordikaitse all. Soovitatavate sortide nimekirjas alates 2005. aastast koduaia sordina.

Vili: keskmise suurusega (100–150 g). Kujult ümmargused, mõne madala kandiga õunad on rohekaskollased, millel on laialdaselt tumedam puna. Päikseküllastel suvedel katab puna kogu õuna. Aias katab õunu sinakas vahakiht. Viljaliha rohekasvalge, tihe, magushapu maitsega. Õun sisaldab keskmiselt 7 % suhkruid ja 10 m% C-vitamiini 100 g toorkaalu kohta. Parim koristusaeg jääb tavaliselt septembri lõppu. Hea maitse kujuneb välja talve teisel poolel.

Kasv: keskmise kasvutugevusega kuni tugev, hõreda võraga.

Väga hea säilivusega talisort. Saagikus keskmine(keskmine saak puult 15-20 kg) aastati ebaühtlane. Nii puu kui ka õied hea talvekindlusega. Haiguskindlus hea, mõnel aastal esineb vähesel määral õunapuu-kärntõve ja puuviljamädaniku kahjustust. Sort on Eestis hinnatud ja teda on viimastel aastatel istutatud paljudesse äriaedadesse.

Aivar Haak
arlipuukool@gmail.com